Co zabrać na obóz
Cześć, mam na imię Ula. Opowiem Ci, co dokładnie powinieneś zabrać ze sobą na obóz bądź kolonie.
Przed Wami pierwszy wakacyjny wyjazd na żagle? Zastanawiacie się, jak odpowiednio się spakować? Mam dla Was kilka wskazówek.
1. W co się spakować? Wybrać sztywną walizkę, plecak ze stelażem czy miekką torbę?
Jeśli podczas obozu mieszkasz na jachcie, pamiętaj, że jest na nim ograniczona ilość miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest miękka torba, worek żeglarski, miękki plecak bez stelaża lub innych usztywnień, czyli coś, co po wypakowaniu będziesz mógł złożyć i włożyć do bakisty (schowka na jachcie). Ważne żeby nie pakować się w sztywne walizki, podróżne kuferki lub plecaki ze stelażem. Jeśli jedziesz na obóz z zakwaterowaniem w domkach lub hotelu, możesz zabrać walizkę na kółkach czy pleacak ze stelażem. Pamiętaj, aby bagaż nie był zbyt duży.
2. Sztormiak żeglarski czy jest konieczny na obozie?
Nie musi to być koniecznie profesjonalny sztormiak, wystarczy, że będzie skutecznie chronić przed deszczem. Ważne by mieć spodnie i kurtkę przeciwdeszczową.
3. Jakie obuwie zabrać?
Buty kryte, najlepiej sportowe (np. trampki) lub sandały sportowe na miękkiej, antypoślizgowej podeszwie. Ważne też żeby buty były wygodne. Jachty nie lubią butów na obcasach lub wysokiej podeszwie. Warto ze sobą zabrać klapki pod prysznic, ale należy pamiętać, żeby nie używać ich do poruszania się na jachcie. Dobrym zamiennikiem klapek są buty kąpielowe (but zamknięty, miękki, odporny na wodę).
4. Jakie ubrania spakować?
Niezależnie od długości wyjazdu dobrze spakować się tak, żeby mieć dwa kompletne zestawy ubrań na wypadek całkowitego przemoknięcia. Staraj się wybrać rzeczy, które umożliwią Ci ubieranie się warstwowo tzn. “na cebulkę” - to najlepszy sposób na regulację temperatury. Zabierz ze sobą rzeczy na dni ciepłe (koszulki, krótkie spodenki, koniecznie strój kąpielowy) oraz na dni chłodne i wieczory (2-3 ciepłe swetry lub polary, 2-3 pary spodni, bluzy sportowe) do tego oczywiście odpowiednią ilość bielizny (majtki, skarpety). Przyda się także piżama lub dres do spania.
5. Śpiwór
Na rejsy koniecznie trzeba zabrać śpiwór i małą poduszkę. Na obozy i kolonie z zakwaterowaniem w ośrodku, nie ma takiej potrzeby.
6. Ręcznik
Przydatne są dwa ręczniki - jeden większy plażowy, drugi mniejszy do wytarcia się po prysznicu.
7. Czapka od wiatru i od słońca
Czapka od wiatru nie musi być gruba, ale dobrze żeby zasłaniała uszy; czapka od słońca powinna mieć daszek. Dobrym i uniwersalnym pomysłem jest szalik-komin, którym można się osłonić przed wiatrem i słońcem.
8. Okulary przeciwsłoneczne
Najlepiej sprawdzają się rowerowe lub żeglarskie - bo mają osłonięte boki i lepiej chronią oczy. Dobrze żeby miały filtry UV. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, to na wszelki wypadek weź ze sobą jakieś zapasowe, stare okulary. Do okularów dobrze mieć linkę, smycz, która zabezpieczy je przed wpadnięciem do wody. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe, warto pamiętać, że nie są one odporne na wodę, więc należy mieć ich odpowiedni zapas.
9. Rękawice żeglarskie
Przydają się przy pracach na pokładzie, zwłaszcza tych z linami. Mogą być to mitenki lub pełne rękawice. Rękawice rowerowe są delikatniejsze od żeglarskich, więc należy liczyć się z tym, że mogą się zniszczyć.
10. Przybory toaletowe i dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym
Przybory toaletowe najlepiej spakować do kosmetyczki z haczykiem lub inną zawieszką. Do kosmetyczki oprócz mydła, szamponu, pasty i szczoteczki do zębów koniecznie musimy dorzucić dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowe rzeczy, jakie warto wziąć, to balsam nawilżający, antyperspirant, środek na komary. Osoby z długimi włosami niech nie zapomną o szczotce i gumkach do włosów.
11. Lekarstwa przepisane przez lekarza
Lekarstwa powinny być spakowane w foliową torebkę (najlepiej strunową) z załączonym opisem dawkowania. Lekarstwa są przechowywane u instruktorów i wychowawców.
12. Dowód tożsamości (najlepiej legitymacja szkolna), karta kwalifikacyjna (bardzo ważne).
13. Rzeczy niekonieczne, lecz przydatne.
Podręcznik żeglarski, notatnik i długopis, mały plecak, latarka (najlepiej czołówka), śpiewnik żeglarski, małe podręczne gry, gitara. Jeśli zabieramy telefon, to przyda się ładowarka i wodoodporne etui na telefon (najlepiej pływające).
14. Dobry humor i pozytywne nastawienie :-)
Do zobaczenia na wodzie.
AHOJ!
Ula i Kliwer Team