Strona Główna > Artykuły > Przygotowanie fizyczne do wyjazdu na narty.

Przygotowanie fizyczne do wyjazdu na narty.

2011-02-01

Przed wyjazdem na narty powinniśmy usprawnić i przygotować nasz organizm do specyficznego wysiłku jakim jest jazda na nartach. W trakcie jazdy pracują intensywnie praktycznie wszystkie mięśnie nóg, mięsnie obręczy biodrowej, brzucha przykręgosłupowe, a także w trakcie pracy kijami mięśnie obręczy barkowej. W krótkim czasie nie jesteśmy w stanie wybudować masy mięśniowej, ale bez problemu możemy uaktywnić nasz układ mięśniowy, inaczej mówiąc rozruszać go, powodując, że stanie się on bardziej elastyczny i bardziej wydolny czyli mniej podatny na zakwaszenie. Poza tym w 14 dniowym cyklu przygotowań jesteśmy w stanie poprawić wytrzymałość, co spowoduje, że jazda na nartach stanie się przyjemnością, a nie katorżniczym wysiłkiem.

Przygotowanie fizyczne organizmu do jazdy na nartach zmniejszy radykalnie ryzyko urazu. Jakie formy ruchu doprowadzą nas do dobrej formy? Na pewno naszą wytrzymałość poprawi pływanie, jogging, jazda rowerem stacjonarnym lub normalnym, narciarstwo biegowe i łyżwiarstwo czy nawet intensywny spacer trwający minimum 45 minut.

Jeśli chodzi o ćwiczenia wzmacniające nogi to jednym z lepszych ćwiczeń jest chodzenie po schodach. Zrezygnujmy więc z windy i wbiegajmy na np 8 piętro, a po kilku dniach takich treningów poczujemy się zdecydowanie lepiej. Dobrą formą ćwiczeń jest siłownia a na niej ćwiczenia na suwnicy, przysiady, prostowanie podudzi, wznosy nóg , wznosy tułowia na ławeczce skośnej itp. Obręcz barkową poruszy ściąganie drążka na kark lub z przodu, unoszenie ramion itp. Obciążenia jakie będziemy stosować nie mogą być duże takie żebyśmy mogli wykonać 3-4 serie po 12 powtórzeń. Ćwiczenia wykonujemy szybko i dynamicznie. Idealnie by było, gdyby udało Wam się zrobić 3-4 treningów w tygodniu. W większości dobrych siłowni znajdziecie trenerów i programy ćwiczeń przygotowujące Was na narty.

Długie alpejskie zjazdy wymagają odpowiedniej formy. Dobra forma fizyczna pozwoli Wam w pełni czerpać przyjemność z uroków alpejskich stoków Austrii i Włoch. Poza tym dobra kondycja bez wątpienia przyda się na nadchodzący sezon żeglarski. Mazury , jachty , słońce i woda to coś o czym powinniśmy już pamiętać pracując nad narciarską formą przed wyjazdem w Alpy z BT Kliwer.

stat4u