Strona Główna > Artykuły > Poradnik początkującego żeglarza

Poradnik początkującego żeglarza

2012-03-19
Jak wygląda pierwszy dzień obozu żeglarskiego?

Po przyjeździe do ośrodka czeka na Was obiad, następnie z pomocą kierownika obozu i instruktorów dzielicie się na pięcioosobowe wachty, czyli grupy, w których będziecie żeglować na jednym jachcie, uczyć się i doskonalić swoje umiejętności. Po zakwaterowaniu na jachtach lub w domkach, przy dobrej pogodzie, czeka Was sprawdzian umiejętności pływackich (należy przepłynąć dowolnym stylem ok. 25 metrów na strzeżonym kąpielisku) oraz dopasowanie kamizelek asekuracyjnych. Kierownik obozu zapozna Was z regulaminem oraz prawami i obowiązkami jakie macie jako uczestnicy obozu. Poznacie swoich instruktorów oraz innych uczestników obozu. Zobaczycie jak wygląda apel żeglarski oraz dowiecie się jakie atrakcje czekają na Was w przeciągu najbliższych 14 dni.

Kim są instruktorzy i wychowawcy BT Kliwer?

Opiekunowie i instruktorzy to wykwalifikowani i doświadczeni sternicy oraz instruktorzy żeglarstwa. Mają ogromną wiedzę oraz umiejętność przekazywania jej innym. Poczucie humoru, uśmiech na twarzy oraz chęć zarażenia pasją żeglarstwa innych towarzyszy najszej kadrze w pracy każdego dnia. To kadra tworzy atmosferę naszych obozów i rejsów, dba o bezpieczeństwo oraz zadowolenie naszych uczestników.


Na jakich jachtach będziecie żeglować?

Obozy żeglarskie odbywają się na bezpiecznych i wygodnych, przystosowanych do szkolenia jachtach otwarto- oraz zamkniętopokładowych, zgodnych z przepisami dotyczącymi szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Na naszych obozach dzieci i młodzież żeglują między innymi na jachtach typu: DZ, Omega, Foka, Tango, Sasanka 660 Supernova. Jachty, na których zakwaterowana jest młodzież pozwalają na wygodne spanie do 5 uczestników oraz instruktora. Wyposażone są one w kuchenkę, garnki, sztućce, naczynia. Załoga pod okiem instruktora przygotowuje najróżniejsze i bardzo smaczne dania.

Jakie formalności należy spełnić, aby podejść do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego?

Do egzaminu może podjeść każdy, kto ukończył 12 lat (tu liczy się dokładna data urodzenia) oraz odbył szkolenie, które realizujemy na naszych obozach i kursach. Niezbędne do egzaminu są następujące dokumenty: zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania żeglarstwa, zgoda rodziców na uprawianie żeglarstwa, oświadczenie o umiejętności pływania. Koszt egzaminu to 100 zł (ulgowy dla uczniów i studentów do 26 roku życia z ważną legitymacją), 200 zł (normalny). Wydanie patentu to koszt 25 zł(ulgowy), 50 zł (normalny). Potrzebne jest 1 zdjęcie legitymacyjne.stat4u